TOP

Grodziski Porter – nie ma dymu bez…

Piwo Grodziski Porter rozpoczyna nasz piwny cykl degustacyjny. Największa specjalność polskich piwowarów, czyli porter bałtycki, zyskała cechy pochodzące od innego rodzimego gatunku (unikalnego na skalę światową) – piwa grodziskiego. 

Jakiś czas temu Browar Grodzisk podjął się swoistego rebrandingu, którego celem prawdopodobnie ma być odejście od „niszowego” statusu. Staromodne etykietki zostały zastąpione unowocześnionymi wersjami, a małe smukłe butelki zmieniono na standardowe 500 ml. Nawet na stronie internetowej pojemność została podkreślona, więc na myśl przychodzi przemyślana strategia marketingowa.

Do porteru grodziskiego podchodziłem z lekką rezerwą ze względu na to, że kiedy jakiś czas temu raczyłem się odnowionym „Grodziskim z Grodziska”, poczułem zawód. Uznałem wtedy, że modyfikacja marki musiała wpłynąć też na proces produkcyjny. A jak było w tym przypadku?

jakie piwo ciemne porter

Grodziski Porter – wygląd i smak

Butelka prezentuje się dość okazale, lecz laika może nie zachęcać. Etykietka z marszu informuje nas o limitowanym charakterze sprzedaży oraz o użyciu do warzenia dębu ze słodem dymionym. Ta druga informacja dosyć nieśmiale wskazuje to, co jest rozwinięte na odwrocie, czyli dołożenie do porteru charakteru typowego dla piwa typu grodziskie. Swoją drogą sporo osób przyczepiłoby się do zapisu na etykietce „portera” zamiast porteru.

piwo Grodziski Porter ocena

Zaraz po otwarciu, nawet na odległość czuć wyraźnie uderzający zapach palonych słodów. Po nalaniu piana była dość drobna i niezbyt obfita (raczej szybko się redukowała). Pierwszy łyk wyróżnia się posmakiem przywołującym na myśl lekko podwędzoną śliwkę. Udział grodziskich słodów nie jest tu bez znaczenia i w zasadzie nadaje całości cechy osobnego gatunku.

Piwo Grodziski Porter opinia

Smak był pełen aromatów pochodzących z palonego i dymionego słodu, choć konsystencja wydaje się być mało gęsta nawet jak na 19%. Producent sugeruje zbyt niską, jak na moje oko, temperaturę podawania – 12 stopni okazało się nieco spłaszczać smak. Po paru łykach wydało mi się, że wyczuwam lekką żelazistość. Gdzieś w połowie gorzki smak zaczął kumulować się nieznośnie (co źle wypadało z ww żelazem), więc pauzowanie było wskazane dla zregenerowania kubków smakowych. Końcówka charakteryzowała się niemal zerową gorzkością wynikającą z palenia. Zrobiło się słodko.

dobre piwo na weekend jakie piwo na grilla

Grodziski Porter polecam przede wszystkim jako ciekawostkę. Z częstą degustacją raczej bym nie szarżował, ale nie byłby to kiepski wybór do podawania z odpowiednimi daniami.

Porter Grodziski opinie smak

Grodziski Porter

Producent: Browar w Grodzisku

Styl: porter dymiony

Cena: 6, 50 zł

Ekstrakt: 19%

Alko: 8,5

IBU: 40

Słody: pszeniczny suszony dymem dębowym, jęczmienny prażony, jęczmienny pilzneński, ekstrakt słodowy jęczmienny

Chmiele: Magnum, Simcoe

Pozostałe: drożdże „grodziskie”

Sugerowana temperatura: 10-12 C

Treści na tej stronie przedstawiają subiektywną ocenę produktów i mają charakter recenzencki i informacyjny o wybranych produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356)
Ta strona zawiera treść przeznaczoną wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.
Alkohol szkodzi zdrowiu.

  

«
»