TOP

Pijalnia Czekolady Wedla – słodkości w opór

Pijalnia Czekolady Wedla, znana ze swojej renomy i wieloletniej tradycji sięgającej lat 30. XX wieku, skusiła w końcu i nas. Choć marka o polskich korzeniach, po wielu perturbacjach, jest dziś częścią obcego kapitału o koreańsko-japońskich konotacjach (Grupa Lotte), wciąż może poszczycić się dobrą jakością serwowanych słodkości.Pijalnia Czekolady Wedla – marka z tradycjami

W Polsce lokali Wedla jest kilkanaście. Funkcjonują one na zasadzie franczyzy i nawiązują do dawnych tradycji. My recenzujemy akurat Pijalnię Czekolady ulokowaną na rynku Starego Miasta w Krakowie. Początki tej kawiarnianej inicjatywy w tym rejonie sięgają 1932 roku, kiedy otwarto Parową Fabrykę Czekolady p.f. C. E. Wedel.

dawna Pijalnia Czekolady WedlaUroczystość poświęcenia sklepu E. Wedel w Krakowie (fot. NAC, 1-G-5660-1)

sklep Wedla przed wojnąTak z zewnątrz wyglądał sklep Wedla w Krakowie. 1932 rok (fot. NAC, 1-G-5660-2)

Przed wojną czekolada była rarytasem, toteż każdego dnia obsługa wydawała złaknionym krakowskim smakoszom 500 filiżanek gorącego napitku. Przed wojną Wedel mieścił się przy ul. św. Jana 2, na parterze budynku Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks”. Do dziś można natknąć się tam na wyjątkową mozaikę – dawne logo przedstawiające chłopca siedzącego na zebrze, które Wedel  przypomniał ostatnio w swoich reklamach.

Tak na marginesie – jeśli interesują Was powojenne losy tej znanej marki, zachęcamy do przeczytania książki Fortuna po polsku Leszka Kostrzewskiego i Piotra Miączyńskiego.

Pijalnia Czekolady Wedla – jak wygląda dziś?

Odwiedziliśmy pijalnię przy Rynku Głównym 46. Projektanci wpadli na fantastyczny pomysł i przebudowali wewnętrzne podwórko pomiędzy kamienicami, tworząc z niej centralne wnętrze pijalni. Przeszklony sufit wpuszcza do środka dużo światła. Schody, którymi niegdyś lokatorzy dostawali się do swoich mieszkań, są dziś elementem, po którym goście wchodzą na wewnętrzny balkon, pełniący charakter antresoli ze stolikami dla dwojga.

Pijalnia Czekolady Wedla ceny

Natomiast dość ciemna pierwsza sala została przekształcona w miejsce składania zamówień i w sklepik dla gości. Pełni też rolę komunikacyjną dla obsługi. Niezwykłej urody są też zewnętrzne drzwi lokalu.

gdzie w Krakowie jest Pijalnia Czekolady Wedla

Czekoladowy cymes

Słodycze z Wedla cieszą oko. Są kolorowe i szalenie gustownie podane. Płynne desery są serwowane w wysokich kielichach, zapiekane – w ceramicznych naczynkach.

Nasz wybór

Michał: suflet czekoladowy z gałką lodów waniliowych i sosem malinowym z winem (18 zł). Faktycznie czuć, że nie żałują czekolady. Najbardziej przypadł mi do gustu płynny środek.

cukiernia w Krakowie gdzie na ciastko z dziewczyną

Magda: czekoladowe pierogi z twarożkiem, polane sosem karmelowym, posypane orzeszkami i przyzdobione truskawkami (22 zł). Krótko mówiąc: obłędnie pyszne i niesamowicie słodkie.

Pijalnia Czekolady Wedla opinie gdzie na deser Krakowie

jaką kawiarnię w Krakowie polecacie

Lokal jest bardzo popularny, a czekolada w dobrym wydaniu do dziś kusi małych i dużych, o czym świadczy spory tłok. I faktycznie słodkości w Pijalni Czekolady Wedla są warte swojej ceny.

Pijalnia Czekolady Wedla

Rynek Główny 46, Kraków

Pijalnia Czekolady Wedla na Facebooku

Mapka:

    

«
»