TOP
bajgle w Krakowie

Bagelmama – krakowski przysmak na nowo

Bajgel to typowo krakowski przysmak. Drożdżowa bułka w kształcie pierścienia narodziła się przed laty najprawdopodobniej właśnie tu, w Krakowie, za sprawą ludności żydowskiej. Pierwsza wzmianka o bajglach pojawiła się w XVII wieku w jednym z opisów obrzędów gminy żydowskiej (w języku jidysz jako beygl). Wręczano je kobietom jako podarunek tuż po urodzeniu dziecka.

krakowski przysmak bajgle w Krakowie

Jak powstają bajgle?

Bajgle tradycyjne piecze się z drożdżowego ciasta pszennego, które pozwalają stworzyć jędrny i gęsty kształt. Ciasto najpierw jest krótko gotowane w wodzie, a potem jeszcze pieczone. Stąd jego konsystencja – miękkie wnętrze i chrupka skórka. Klasyczna posypka to mak lub sezam. Bułeczki są dziś często spotykane w Stanach Zjednoczonych. Bajgle z serem śmietankowym i łososiem uważa się za tradycyjną część amerykańskiej kuchni żydowskiej.
 

 

Dawne smaki w nowej odsłonie – Bagelmama

Tymczasem powróćmy na krakowski Kazimierz. Fajne jest to, że możemy wybrać sobie smak bajgla (z sezamem, grahamem, makiem, cebulowy, czosnkowy, zwykły lub cynamonowo-rodzynkowy). Gdy już wiemy, jaka ma być sama bułka, wybieramy smak kanapki, czyli to, co znajdzie się w środku przekrojonego na pół bajgla.

bajgle Kraków zupa cebulowa

W Bagelmamie możemy wybierać spośród smaków takich jak:

  • bagel śniadaniowy,
  • bagel burger,
  • bagel falafel burger,
  • bagel z serkiem kremowym.

Oprócz tego, możemy też spróbować bajgli w wersji na słodko. Cena uzależniona jest przede wszystkim od dodatków włożonych do środka.

Bajgle trochę przypominały burgera z odmienioną zawartością. Dodatki znajdujące się w bułce nadawały charakteru – w przypadku bajgla z cebulą składnik ten był wyczuwalny, podobnie w bajglu z sezamem. Jeden z nich niestety był zimny. Wzięłam bajgel śniadaniowy z sezamem, jajkiem, bekonem, topionym serem gouda i masłem. Trzeba przyznać, że ten krakowski przysmak jest całkiem niezły.

bajgel z bekonem krakowski przysmak

Będąc w okolicy, przy okazji postanowiliśmy skosztować zupy cebulowej.

zupa cebulowa Kraków

Trzeba przyznać, że jest doskonała – bardzo gęsta, z dużą ilością gałązek tymianku. Najbardziej wyczuwalny był smak zapiekanej cebuli i grzanek z serem.

Bagelmama Kraków bajgel krakowski przysmak

Ceny: od 7,50 zł do 21,50 zł

Bagelmama
ul. Dajwór 10, Kraków (Kazimierz)

Bagelmama na Facebooku

Mapka:

    

«
»