TOP
IPA Wrężel opinie gdzie kupić

Wrężel – dwa razy IPA w klimacie tropików

Niedawno zostały mi sprezentowane dwa piwa z Browaru Wrężel. Pomimo że reprezentują styl india pale ale, jego wariacje dostarczają zupełnie odmiennych wrażeń smakowych. Oceniam je razem nie tylko dla porównania, ale też ze względu na to, że reprezentują zbliżony poziom i oceny nie różniłyby się prawie w ogóle.

Etykietki są bardzo atrakcyjne, ale strasznie chaotycznie poukładano na nich informacje.

Jakie piwo IPA na lato?

Vermont American IPA

Przy nalewaniu wydało mi się tak mętne, że aż zastanawiałem się, czy nie lepsza byłaby szklanka do pszenicznego. Jednak po dojściu do dna nie ujrzałem żadnego osadu (takowy pozostał w butelce) i uświadomiłem sobie, że to tylko kwestia barwy.

Piana pojawia się symbolicznie i szybko znika.

Jak smakuje IPA Wrężel?

Zapach dosyć lekki. Z pierwszym łykiem czuć wybitnie owocowy charakter, kojarzący się z tropikalną  lemoniadą. Nie jest to jednak efekt zastosowania owocowych dodatków, lecz  bardzo solidne chmielenie na zimno nie nadające prawie w ogóle goryczki. Nie pozostawia posmaku w ustach i z każdym łykiem wypada tak samo dobrze – aż chce się brać łyk za łykiem. Dlatego nadaje się idealnie dla niewprawionych i nieprzekonanych do kraftów na amerykańskich chmielach.

Wysycenie zdaje się za małe. Nawet lekkie buzowanie dodałoby mu niemałego uroku. Lekko wchodzi i niebezpiecznie szybko znika. Idealna opcja na lato, przy czym zaryzykowałbym i w w gorący dzień podał je jeszcze zimniejsze niż zaleca producent.

Tropical Imperial India Pale Ale z browaru Wrężel

Czas na drugiego zawodnika. Przy nalewaniu zaczęła się tworzyć bardzo gęsta i mocna piana, osiadająca na ściankach szklanki. Barwa wydawała się dość klarowna.

IPA Wrężel opinie

Aromat wypada niesamowicie wyraziście. Czuć w nim zarówno nuty żywiczne, tropikalne oraz coś, co określiłbym jako guma do żucia. Nie jest to jednak żaden zarzut – to bardzo przyjemny aromat. Nietrudno zmysłami dojść do wniosku, że do produkcji użyto świeżych owoców. Zupełnie jakby wąchać mango, które rosło z chmielem na jednym drzewie.

Bardzo duże IBU – 110 – nie jest tak wyczuwalne dzięki znakomitemu wyważeniu ze słodyczą, dlatego goryczka nie kumuluje się w ustach – aż chce się brać łyk za łykiem dla powtarzania cyklu słodkie-gorzkie. Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić, to wysycenie – wydawało się ciut za niskie.

Z zachwytem mogę powiedzieć, że to jedno z najlepszych piw, jakie piłem!

Vermont American IPA

styl: vermont, new england, hazy … IPA

producent: Browar Wrężel

cena: ok 8,50 zł

ekstrakt: 15,5 plato

alko: 5,8%

IBU: 35

słody: pale ale, pilzneński, pszeniczny jasny

chmiele: Mosaic, Citra, Amarillo, Columbus, Cryo Hops Mosaic

pozostałe: płatki owsiane, drożdże S-04

sugerowana temperatura: 8-10 C

 

Tropical Imperial India Pale Ale

styl: imperial IPA

producent: Browar Wrężel

cena: ok 9,50

ekstrakt: 19,5 plato

alko: 8,5%

IBU: 110

słody: pale ale, pilzneński, pszeniczny jasny

chmiele: Citra, Columbus, Chinok, Centennial, Simcoe, Equinox

pozostałe: ananas, pomarańcza, mango, drożdże Safale US-05

sugerowana temperatura: 8-10 C

Treści na tej stronie przedstawiają subiektywną ocenę produktów i mają charakter recenzencki i informacyjny o wybranych produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356)
Ta strona zawiera treść przeznaczoną wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.
Alkohol szkodzi zdrowiu.
«
»