TOP

Grodziska White IPA – ile herbaty w piwie?

Browar w Grodzisku, po swoistej zmianie wizerunku, zdążył mnie zaskoczyć piwem parę razy – z różnym rezultatem.  Tym razem przyszła pora na specyficzną odmianę stylu IPA, dodatkowo wzbogaconą dodatkiem zielonej herbaty aromatyzowanej olejem z bergamoty, czyli popularnego earl grey. Czy takie piwo może być interesujące przy dość niskiej cenie 3,50 zł? Grodziska White IPA warto kupić

Grodziska White IPA z earl grey, czyli…?

Na początku zaintrygował mnie kapsel – wgnieciony jak przy użyciu ręcznej kapslownicy (nie widać na zdjęciu). Czyżby na zakładzie była awaria i kapslowali po domowemu klasyczną gretą? 😉 Etykietka wygląda mniej ciekawie niż jej czarny odpowiednik, tzn. Grodziski Porter. I dopiero teraz dostrzegam jej sporą wadę w każdej jej wersji – dodatki, które czynią dane piwo ciekawym, oryginalnym, innym itp. są mało wyeksponowane.

czy warto kupić White IPĘ

Moim zdaniem, informacja o obecności herbaty jest na tyle istotna, że powinna zostać podkreślona graficznie. Tym bardziej, że zielony earl grey nie jest w Polsce czymś typowym. Zastanawiające jest też to, czy w procesie produkcyjnym używa się gotowej aromatyzowanej herbaty, czy też daje się herbatę i olej z bergamoty osobno.

zielona herbata japońska
Jakby ktoś się zastanawiał, tak wygląda japońska sencha (źródło: Wikimedia.org)

Przy nalewaniu wytworzyła się piana gęsta jak ubite białko (nawet jak na mój agresywny styl nalewania) i znikała bardzo wolno. Jasny kolor o specyficznym zabarwieniu był lekko mętny, lecz klarowny. Tradycyjnie wydaje mi się, że gazu mogłoby być nieco więcej.

kolor i smak Grodziska White IPA

Ile herbaty w piwie?

Zapach dochodzi dosyć lekko i najlepiej można określić go jako kwiatowy lub słodko-cytrusowy. Rześki aromat, trochę nieokreślony. Wyraźnie czuć wpływ herbaty. Mam bardzo podobne wspomnienia z wszelakimi eksperymentami związanymi z nalewkami i winem na earl grey (owszem, da się) i przypuszczam, że w procesie produkcyjnym musiała zostać dodana w pewnym końcowym etapie warzenia lub jako odfiltrowany napar.

Niewielka słodycz w smaku (praktycznie jej brak) nadaje całości dosyć wytrawny charakter. Goryczka wydaje się dość łagodna i komponuje się z herbatą. Kiedy na końcu podejdzie trochę osadu, uwydatnia się bananowy posmak.

walory smakowe Grodziska Whire IPA

Biorąc pod uwagę niewielką cenę tego piwa, Grodziska White IPA to naprawdę niezła opcja, jeśli chcemy napić się czegoś niezbyt ciężkiego całkiem dobrej jakości. Jest tu nawet sporo ciekawych smaków. Podejrzewam, że nabędę je jeszcze parę razy na letnie imprezy.

piwo IPA

Grodziska White IPA

styl: White IPA

producent: Browar w Grodzisku

cena: ok 3,50 zł

ekstrakt: 14% wag.

alko: 6%

IBU: 40

słody: jęczmienny, pilzneński, pszeniczny, żytni, pszenica

chmiele: Hallertau Blanc, Sorachi Ace, Equinox, Magnum

pozostałe: zielona herbata sencha earl grey 0,3%, drożdże „Grodziskie”

sugerowana temperatura: 12-14 C

Treści na tej stronie przedstawiają subiektywną ocenę produktów i mają charakter recenzencki i informacyjny o wybranych produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356)
Ta strona zawiera treść przeznaczoną wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.
Alkohol szkodzi zdrowiu.

  

«
»