TOP

Browar restauracyjny Grodzka 15. Spotkajmy się przy cebularzu

Browar restauracyjny Grodzka 15 powstał blisko dekadę temu. Ulokowany na Starym Mieście w Lublinie – jak sama nazwa wskazuje – przy ulicy Grodzkiej 15, wpasował się swoim układem i wystrojem do XIV-wiecznej kamienicy. Atrakcją lokalu jest piwo warzone i leżakowane na oczach gości, które można kupić także na wynos w butelkach lub beczkach. 

Pomimo atrakcyjnego wystroju wnętrza, skorzystaliśmy z ładnej pogody i usiedliśmy na patio z widokiem na Zamek Lubelski.

browar w Lublinie

piwo z browaru Lublin Grodzka 15

wejście od ulicy Grodzkiej

Zacznijmy od piwa

W karcie istnieją pozycje stałe (Grodzki Pilzner, Grodzki Weizen i Grodzki Dunkel) oraz pozycje zmienne (piwa sezonowe). Na odwrocie karty dowiadujemy się też, jak przebiega proces warzenia piwa oraz w jakich pojemnikach można nabyć piwo na wynos. Szczególnie opcje w beczkach i kegach są ciekawe do uwzględnienia przy imprezach okolicznościowych. W menu przeczytamy, że piwo tutaj uwarzone wielokrotnie wygrywało lub stawało na podium w czasie konkursów Chmielaków Krasnostawskich.

warzenie piwa w Lublinie tanki

Grodzki Weizen i sezonowa AIPA – oto nasz wybór. Za 500 ml zapłacimy 10 złotych. W piwach czuć świeżość i to, że są robione na miejscu, co na pewno jest atutem. W smaku są lekkie i rześkie, chociaż fani piwnego kraftu przyzwyczajeni do dużej intensywności mogą odczuwać niedosyt. Innymi słowy, smaczne piwo podawane razem z jedzeniem, lecz AIPA mogłaby być bardziej nachmielona, a weizen mieć uwydatniony drożdżowy smak bananowo-goździkowy.

piwo warzone na miejscu Grodzka 15

I coś na przekąskę

Pstrokata, choć dość czytelna, karta i dołączona wkładka zawierają mniejsze dania i przekąski będące dodatkami do piwa.

piwo warzone na miejscu browar restauracyjny

Wzięliśmy forszmak lubelski (13 zł) i cebularza (14 zł), który miał być przekąską do piwa, a okazał się całkiem sycący. Jeśli chodzi o forszmak, to nie była to za duża porcja. Zupa miała całkiem przyzwoitą konsystencję, była dobrze doprawiona. W środku wyraźne kawałki papryki, ogórka kiszonego i co ciekawe pieczarki. Smaczny i wart uwagi.

forszmak lubelski browar restauracyjny Grodzka 15

gdzie zjeść forszmak lubelski

Chwilę potem na stole pojawił się cebularz, pokrojony w trójkąty jak klasyczna pizza. Spodziewaliśmy się czegoś zbliżonego do tradycyjnego lubelskiego przysmaku na miękkim cieście, więc placek na cieście kojarzącym się z foccacią był lekkim zaskoczeniem. Wg karty danie miało zawierać 5 rodzajów cebuli. Po naszej analizie doszliśmy do trzech: żółtą, czerwoną i szczypiorek (jeśli liczyć go jako cebulę). Być może dwa pozostałe rodzaje są w cieście. Oczywiście nie mogło też zabraknąć maku. Razem z cebularzem podano oliwę, która bardzo dobrze komponowała się z chrupkim ciastem. Całościowo smakuje niemal tak samo jak standardowy cebularz, chociaż bardziej chrupiące ciasto skropione oliwą czyni go interesującą przekąską do piwa.

lubelski cebularz wypiekany na miejscu

gdzie na cebularza w Lublinie

Tak prezentuje się sala restauracyjna na parterze – Sala Lustrzana.

Restauracja Browar Grodzka 15 wygląd wnętrza

Restauracja Browar Grodzka 15 cennik menu

Restauracja Browar Grodzka 15 (browar restauracyjny Grodzka 15)

ul. wiadoma 🙂 Lublin

Browar Grodzka 15 na FB

Mapka:

   

«
»