TOP
Widok piwa na murku XD

Pyszny torf, czyli XD (peated imperial stout)

Nie jest czymś dziwnym, że dziś zarówno grupy muzyczne, celebryci, jak i miejsca mogą mieć piwo sygnowane swoim wizerunkiem. Czemu więc nie miałaby go mieć grupa na Facebooku? „Jak będzie w piwie?”, czyli Jepiwka, drogą głosowania i warzeniem domowym wyłoniła skład finalnego produktu. W zasadzie nie jest to nowość… ale kiedy pozostaje mi tyle piw w kolejce, to któreś musi zaczekać. A imperial stoutowi to nawet robi dobrze.

XD – torf dla zuchwałych

Miałem spory problem ze znalezieniem polskiego odpowiednika słowa ‚peated’, wskazującym na wędzenie torfem. Chyba pasowałby tu przymiotnik typu ‚okopcony’, więc uznajmy, że jest po prostu okopcony torfem. Ciekawa sprawa – na kapslu, po dwóch miesiącach stania w lodówce, wytworzyła się lekka kaszka korozji.

kapsel piwa torfowego XD widziany od góry

Osad na dnie szklanki ciemnego piwa XDJuż przy otwieraniu czuć torfowo-palony zapach. Podczas nalewania piana nie tworzy się praktycznie w ogóle. Na dnie gromadzi się sporo osadu w formie drożdżowych grudek, które łatwo przelać sobie do naczynia (jak widać na zdjęciu), lecz te znikają rozpuszczone po kilku przechyleniach.

tekst na etykietce piwa XD

Wędzarnia na języku

Wysycenie jest minimalne, tak jak powinno być w tym stylu. Niespodzianką jest to, że paloność wcale nie objawia się w szczególnie gorzkiej formie, a wydaje się wręcz bardziej słodkawa. Torf przywodzi na myśl aromaty znane z nieprzeciętnego whisky, lecz brak obecności płatków dębowych itp. sprawia, że jest to mniej oczywiste. Smak nie jest też specjalnie ostry. Pozostałe aromaty słodowe – kawy i czekolady – są gdzieś z tyłu i nie wychylają się za bardzo.

nalewanie piwa XD torfem wędzonego

Wanilia i rum są całkiem dobrze wyeksponowane, a wręcz czuć specyficzną dla naturalnych lasek waniliowych mdłość, którą niweluje słodycz. Alkohol jest dość wyczuwalny w zapachu i smaku, zwłaszcza pod koniec. Nie jest to takie przeszkadzające, gdyż właśnie wtedy uwydatniają się aromaty rumowe. Nie jest to taki chamski „spirytus” znany z tanich mocnych z puszki, ale raczej „nalewka”.

Piwo xd nalane do szklanki butelka stoi przy piwie

Cena wydaje się być nieco wygórowana za butelkę 0,3l, ale przyjmijmy, że takie przygody muszą kosztować.  Spodziewam się, że jeśli ktoś nie jest fanem zadymionej destylarni, nie doceni tego smaku tak samo jak ja.

Co ciekawe, w sieci znalazłem sporo opinii wytykających pewne mankamenty, których ja osobiście nie uświadczyłem, np. zbyt wysokiego wysycenia i nadmiernej kwaśności. Możliwe, że duch kraftu rozlewa nierównomiernie albo nieco dłuższy czas czekania na półce posłużył temu cymesowi.

ciemne piwo XD nalane do kieliszka od góry

XD

styl: peated imperial stout

producent: wyprodukowane dla PIWOWARNIA w Szczyrzyckim Browarze Cystersów „Gryf”

cena: ok 12,00 zł (mogę kłamać – nie pamiętam i ciężko znaleźć w sieci cenę 🙂 )

ekstrakt: 21 Blg.

alko: 8,4%

słody: jęczmienne, żytni, pszeniczny, wędzone torfem

chmiele: Magnum

pozostałe: płatki owsiane, wanilia macerowana w rumie; drożdże s-o4

Treści na tej stronie przedstawiają subiektywną ocenę produktów i mają charakter recenzencki i informacyjny o wybranych produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356)
Ta strona zawiera treść przeznaczoną wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.
Alkohol szkodzi zdrowiu.
«
»